Arbejdskraft nu og til fremtiden
Projekter imidt er kernepartner i Arbejdskraft nu og til fremtiden, der er et landsdækkende projekt, som søger at fremme social bæredygtighed på arbejdsmarkedet - blandt andet ved at klæde små og mellemstore virksomheder på til at finde værdifuld arbejdskraft blandt borgere fra kanten af arbejdsmarkedet.
Projektet har som overordnet målsætning at skabe en bæredygtig arbejdsstyrke, hvor virksomhederne opnår succes og ny arbejdskraft gennem diversitet og inklusion, og hvor udsatte ledige kan realisere deres potentiale, tjene egen løn og bidrage til samfundet.
Arbejdskraft nu og til fremtiden er støttet med 88 millioner kroner af Den Europæiske Socialfond og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. Projektet ledes af videnshuset Cabi og løber fra 2025-2027.
Projekter imidt er kernepartner i Arbejdskraft nu og til fremtiden i Region Midtjylland. De øvrige kernepartnere i projektet er Hans Knudsen Instituttet, JobCare A/S, work-live-stay og ZBC - Zealand Business College.

Projektet i korte træk
I Arbejdskraft nu og til fremtiden bliver små og mellemstore virksomheder klædt på til at finde arbejdskraft blandt de mange tusinde ledige på kanten af arbejdsmarkedet.
I Region Midtjylland hjælper Projekter imidt således lokale virksomheder til at identificere arbejdsopgaver, som kan løses af ledige, der har svært ved at finde fodfæste på arbejdsmarkedet.
Projekter imidt samarbejder blandt andet med faglige A-kasser, som har indgående branchekendskab og viden om de lediges kompetencer.
Nyheder fra projektet
Her kan du læse nyheder fra Arbejdskraft nu og til fremtiden.
Vi deler løbende relevante og spændende opdateringer fra projektet, så de gode erfaringer og historier bliver bemærket og kan komme så mange som muligt til gavn.
Har du en god historie fra projektet, som du har lyst til at dele, kan du kontakte vores kommunikationsansvarlige, Mathias Fischer, på telefon: 22418761.
Du kan også sikre dig at få de gode historier serveret fremover direkte i din indbakke ved at tilmelde dig vores nyhedsbrev.
%20hvid.png)






